INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Czy w wynajętym samochodzie można przewozić zwierzęta?

Transport zwierząt w samochodzie jest owiany wieloma legendami. Wszystko dlatego, że kwestia ta nie jest do końca uregulowana prawnie. Są jednak pewne wytyczne dotyczące przewozu zwierząt, które pomogą Ci uniknąć mandatu – sprawdź jak przewozić psy, koty i inne zwierzęta w samochodzie.

Planujesz wycieczkę ze swoim pupilem? Przewożenie psa w samochodzie – tak samo jak kota czy innych zwierząt - może być nie tylko dozwolone, ale i w pełni bezpieczne, o ile zabieramy się za to w określony i zgodny z przepisami sposób. Choć prawo nie reguluje w sposób jednoznaczny sposobu przewozu zwierząt w samochodzie, należy stosować się do przepisów dotyczących przewozu innych ładunków. O ile większość zwierząt, z racji specyfiki hodowania przewożone są w klatkach, o tyle najwięcej problemu przysparza prawidłowy przewóz psów i kotów.

Mimo, że wygląda to uroczo, małe psiaki czy kotki drzemiące na desce bagażnika czy też wietrzące języki za szybą duże psy tworzą sytuacje, za które możesz zostać ukarany mandatem. W artykule podpowiadamy jak przewozić zwierzęta w samochodzie, choć skupimy się przede wszystkim na psach, gdyż – w myśl obowiązujących przepisów – możemy odnieść te zasady do pozostałych zwierząt. Sprawdź zatem jak przewozić psa w wynajętym samochodzie, ale i we własnym aucie legalnie i bezpiecznie.

pies w transporterze w bagażniku

Jakie są przepisy dotyczące przewożenia psa w samochodzie?

Niestety, jeśli chodzi o przepisy dotyczące przewożenia psa w samochodzie, nie są one jednoznacznie określone; podobnie w przypadku pozostałych zwierząt. Sugeruje się, aby do pupila w samochodzie zastosować takie same zasady jak w przypadku transportu ładunku. Niezależnie więc od tego, czy chodzi o psa, kota, królika czy chomika, nie może on ograniczać widoczności, przemieszczać się, ani w żadnym stopniu stanowić zagrożenia dla uczestników ruchu. Zwierzę nie może więc spacerować pomiędzy fotelami czy trącać nosem kierowcy.

Choć przepisy nie określają jednoznacznie sposobu przewozu psów w aucie – jak np. przepisy dotyczące przewozu dzieci w samochodzie - zabraniają jednak transportu czworonogów stwarzającego zagrożenie dla kierowcy i współpasażerów oraz sprawiającego krzywdę samemu zwierzęciu:

  • art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego: “Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”;
  • w art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 prawa o ruchu drogowym„ przewożony ładunek nie może utrudniać kierowania pojazdem, ograniczać widoczności ani przemieszczać się”;
  • art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt; określa, że „transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędny stres i cierpienie jest przestępstwem”..

Jak legalnie przewozić psa w samochodzie?

Wiele osób, szczególnie posiadających duże psy, często po prostu sadza je na tylnych siedzeniach. Wówczas pupil siada lub kładzie się, a pozycja ta zdaje się być względnie bezpieczną. Należy jednak pamiętać, że pies może się wystraszyć, gwałtownie wstać np. w przypadku ostrego hamowania, a w konsekwencji spowodować zagrożenie dla siebie i innych pasażerów. Jakie są więc najlepsze rekomendacje względem przewozu psów w samochodzie?

Czy w wynajętym samochodzie można przewozić zwierzęta?

To czy w wynajętym samochodzie można przewozić zwierzęta jest uzależnione od konkretnych wytycznych i regulaminu konkretnej wypożyczalni. Ofertę Comfort Car dostosowujemy do oczekiwań wszystkich klientów, a więc także właścicieli i miłośników czworonogów. W naszych samochodach możesz przewozić psy, jednak zgodnie z omówionymi już zaleceniami – najlepiej w transporterze bądź klatce. Oczywiście, analogicznie rzecz się ma jeśli chodzi o inne zwierzęta.

Jak przewozić małego psa w samochodzie?

Najwygodniejszym sposobem na transport małego psa w aucie jest umieszczenie go w transporterze na tylnej kanapie samochodu. Jednak koniecznie zapewnij mu właściwe zabezpieczenie, aby uniknąć przesuwania się podczas nagłego hamowania. Jeżeli nie preferujesz korzystania z transportera, możesz użyć specjalnych pasów lub fotelika dla zwierząt, który przypomina fotelik dziecięcy. Dzięki tym środkom zapewnisz swojemu pupilowi komfort i bezpieczeństwo w trakcie podróży. Te rozwiązania szczególnie sprawdzają się w przypadku ciekawskich psów, które lubią obserwować otoczenie podczas jazdy.

Jak przewozić dużego psa w samochodzie?

Większy pies niestety nie zmieści się ani w foteliku, ani w transporterze. Planując wycieczki z dużym psem warto jest nabyć specjalną klatkę na bagażnik, w której czworonóg będzie mógł podróżować w bezpieczny sposób. Jednak koniecznie upewnij się, że w klatce jest odpowiednia cyrkulacja powietrza i utrzymywana jest właściwa temperatura. Warto także umieścić w niej ulubioną zabawkę i poduszkę, aby pies nie nudził się w czasie podróży.

Oczywiście należy pamiętać, że im większa klatka, tym bardziej komfortowo będzie się czuł Twój pies podczas podróży. Jeśli więc planujesz zakup nowego samochodu, rozważ wybór modelu z przestronniejszym bagażnikiem.

 

O czym pamiętać podróżując z psem?

Podróż z psem autem wymaga pamiętania o kilku kluczowych zasadach, które wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort jazdy zarówno kierowcy i pasażerów, jak i zwierzaka.

1. Jeśli korzystasz z klimatyzacji, unikaj, aby wiatr z klimatyzacji wiał bezpośrednio na psa.

2. Przygotuj wodę i, jeśli podróż potrwa dłużej, również karmę.

3. W trakcie dłuższych tras zalecane są regularne przerwy co około dwie godziny, aby zapewnić psu ruch i możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych.

4. Nie zostawiaj psa w samochodzie na dłuższy czas, zwłaszcza w upalne dni, gdy temperatura w aucie może być wyższa niż na zewnątrz.

5. Zabezpiecz fotele przed sierścią, na przykład stosując maty ochronne, a po podróży dokładnie wyczyść samochód za pomocą odpowiednich narzędzi, takich jak rolka czy szczotka.

Czy można przewozić psa w bagażniku?

Tak. Przepisy nie zabraniają przewozu psa w bagażniku, jednak wówczas należy zastosować specjalny transporter do przewozu psa, oraz regularnie sprawdzać jak zwierzak się miewa. Zalecany jest jednak przewóz psa w samochodzie na przednim bądź tylnym siedzeniu, gdzie łatwiej jest czuwać nad bezpieczeństwem, a przede wszystkim komfortem podróży naszego pupila.

Ile wynosi mandat za psa w samochodzie?

Jeśli podczas kontroli drogowej policjant uzna Twój sposób przewozu psa za niewłaściwy – np. w wyniku braku odpowiedniego transportera – może ukarać Cię mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. W przypadku rażącego zaniedbania w tym aspekcie lub bezpośredniego narażenia zdrowia czy życia pupila w trakcie takiego transportu, możesz zostać ukarany również karą ograniczenia wolności.

Oswój psa z podróżą odpowiednio wcześniej

Istnieją psy, które naprawdę cieszą się podróżami, podczas gdy inne wydają się unikać wszelkich środków transportu. Na szczęście istnieją strategie, które mogą pomóc w przekonaniu psa do jazdy samochodem. Kluczem jest tutaj stopniowe przyzwyczajanie czworonoga do klatki, transportera lub fotelika. Warto więc pozostawić te elementy w zasięgu psa w domu lub na podwórku, umieszczając w nich jego ulubione zabawki lub przysmaki. Pozwól psu na eksplorację i wejście do środka, co pozwoli mu zrozumieć, że to jego własna przestrzeń i może ją kojarzyć z zabawą i pozytywnymi emocjami.

Warto również pracować nad przyzwyczajeniem psa do jazdy samochodem z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli planujesz dłuższą podróż, np. wyjazd na wakacje wynajętym samochodem. Zanim wybierzesz się z psem na wakacje czy inną dłuższą podróż, zacznij od krótszych wycieczek, na przykład na pobliską działkę lub na wybieg dla psów w okolicy. Nie zapomnij nagradzać swojego pupila smakołykami po udanych przejażdżkach, aby zbudować pozytywne skojarzenia z jazdą samochodem.

Jazda samochodem z psem czy innym zwierzakiem, aby była w pełni komfortowa i bezpieczna, wymaga jak widać odpowiedniego przygotowania. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przyzwyczajenie swojego pupila do podróżowania samochodem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu, a przede wszystkim sprawisz, że cała wycieczka będzie dla Was wygodna, spokojna i bezpieczna – Twój zwierzak Ci za to podziękuje!

Wszystkie artykułyNastępny artykuł