INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą może być różne od tego co obowiązuje w Polsce, w zależności od tego do jakiego kraju jedziemy. Podpowiadamy jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie, Polsce i na świecie oraz dlaczego warto o tym pamiętać.

Podróżowanie samochodem za granicą wymaga odpowiedniego przygotowania – należy pamiętać, że obowiązkowe wyposażenie auta może różnić się w zależności od kraju. Posiadanie odpowiedniego wyposażenia w samochodzie jest więc nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale także prawnego obowiązku. Podpowiadamy jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w Europie, co warto wiedzieć wybierając się za granicę i jakie elementy wyposażenia auta są niezbędne.

Na początku warto zaznaczyć, że zgadnie z zapisami Konwencji Wiedeńskiej, obowiązuje nas takie wyposażenie dodatkowe samochodu, jakie jest wymagane w kraju w którym samochód został zarejestrowany. Niestety, Konwencja Wiedeńska jedno, a policja w niektórych krajach to drugie i bardzo często dostaniemy mandat. Możemy się wprawdzie odwoływać do sądu, ale po co tracić czas i psuć sobie wyjazd. Lepiej zaopatrzyć się się w wymagane wyposażenie, tym bardziej, że jest często przydatne.

trójkąt ostrzegawczy, kolizja

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce to lista zawierająca kilka kluczowych pozycji, z których każdy ewentualny brak w trakcie kontroli drogowej może skutkować mandatem. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące parametrów technicznych pojazdów oraz ich wyposażenia.

Zgodnie z pkt. 1 art. 66 Kodeksu drogowego:

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.”

To właśnie ta podstawa prawna prowadzi do wspomnianego Rozporządzenia, które dopiero, bardziej jednoznacznie, określa obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce:


Jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe w Polsce?

Trójkąt ostrzegawczy – czyli narzędzie, które służy do sygnalizacji awaryjnej sytuacji, stłuczki czy awarii innym kierowcom na drodze. Trójkąt ostrzegawczy musi spełniać normy ECE R27 zapewniające odpowiednią jakość wykonania. Trójkąt ostrzegawczy wykonany zgodnie z tą normą gwarantuje, że może on pozostać na miejscu przez co najmniej trzy minuty przy prędkości wiatru 60 kilometrów na godzinę.

Apteczka pierwszej pomocy – tutaj warto zadbać, aby zawierała nie tylko podstawowe artykuły opatrunkowe, ale także narzędzia do jej użycia. Z rzeczy niezbędnych, które powinny znaleźć się w dobrze wyposażonej samochodowej apteczce pierwszej pomocy należy wymienić: opatrunki różnych rozmiarów, plastry, antyseptyk do dezynfekcji ran przed założeniem opatrunku, nożyczki do opatrunków, bandaże elastyczne, rezerwa ubrania, rękawiczki jednorazowe, termometr bezdotykowy, koc ratunkowy, gaziki jałowe, lekarstwa i środki przeciwbólowe, maska do sztucznego oddychania, instrukcja pierwszej pomocy, książeczka medyczna pojazdu, latarka.

Gaśnica – która powinna spełniać przepisy, co do jej rodzaju i daty ważności. Gaśnica przeznaczona do użytku w samochodzie powinna być zgodna z normą EN 3, ważyć co najmniej 1kg i być oznaczona jako gaśnica samochodowa. Najczęściej stosowanym typem gaśnicy do samochodów jest gaśnica proszkowa ABC. Jest ona skuteczna w gaszeniu pożarów typu A (materiały stałe, takie jak drewno), typu B (ciecz, takie jak paliwo) i typu C (gazy).

Koło zapasowe lub zestaw naprawczy - konieczne, aby kierowca miał możliwość doraźnego usunięcia awarii w przypadku przebitej opony.

Klucz do kół – który umożliwia zmianę koła w przypadku awarii.

Kamizelki odblaskowe - w Polsce obowiązuje przewożenie ich w każdym samochodzie, co jest szczególnie ważne w przypadku opuszczania pojazdu po zmroku.

Obowiązkowe wyposażenie auta za granicą

Podróżując samochodem za granicą należy pamiętać, że przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia mogą się różnić w zależności od kraju. Wiele elementów powtarza się w kontekście tego, co należy mieć ze sobą w aucie w Polsce.

Warto jednak zaznaczyć, że w teorii – zgodnie z ustaleniami Konwencji Wiedeńskiej – kierowca jest zobligowany do posiadania obowiązkowego wyposażenia samochodu w odniesieniu do przepisów obowiązujących w kraju, w którym zarejestrowany jest pojazd. Oznacza to, że Konwencja Wiedeńska jest dokumentem chroniącym nas przed ewentualnym mandatem z tytułu braków w wyposażeniu samochodu za granicą. W praktyce jednak policjanci dokonujący kontroli rzadko uznają zasadność dokumentu, co w konsekwencji i tak kończy się mandatem. Warto więc oszczędzić sobie stresu i nerwów, a przede wszystkim czasu, i zaopatrzyć się w obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą, takie jak:

Kamizelki odblaskowe – nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach europejskich wymagane jest, aby każda osoba wychodząca z pojazdu na jezdnię miała na sobie kamizelkę odblaskową, nawet w dzień.

Trójkąt ostrzegawczy - podobnie jak w Polsce, w większości krajów obowiązuje posiadanie trójkąta ostrzegawczego, który jest ustawiany w przypadku awarii lub wypadku.

Alkomat jednorazowego użytku - w niektórych krajach obowiązkowe jest posiadanie alkomatu jednorazowego użytku, np. we Francji.

Okulary przeciwsłoneczne - w niektórych krajach, takich jak Hiszpania, zalecane jest posiadanie okularów przeciwsłonecznych w ciągu dnia.

Ponadto, podobnie jak w Polsce, apteczka pierwszej pomocy, gaśnica oraz zestaw do narzędzi zmiany opony.

Wyjeżdżając za granicę warto zapoznać się także z tym jakie ubezpieczenie samochodu na granicą warto mieć oraz jakie dokumenty samochodowe należy posiadać.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w poszczególnych krajach Europy

Wybierając się do konkretnego kraju Europy warto zapoznać się z tym co wchodzi w skład obowiązkowego wyposażenia samochodu w danym miejscu. I tak:

 • Austria - kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy,, trójkąt ostrzegawczy.
 • Belgia - zestaw pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka odblaskowa.
 • Bułgaria - trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, gaśnica, kamizelka odblaskowa.
 • Chorwacja - zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa,  trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki (z wyjątkiem samochodów ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED).
 • Czechy - zestaw pierwszej pomocy.
 • Dania - trójkąt ostrzegawczy.
 • Estonia - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kliny zabezpieczające koła, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy (w firmowych samochodach).
 • Finlandia - trójkąt ostrzegawczy.
 • Francja - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa
 • Grecja - gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy.
 • Hiszpania - koło zapasowe oraz narzędzia do jego wymiany, kamizelka odblaskowa.
 • Holandia - trójkąt ostrzegawczy, dwa przenośne trójkąty ostrzegawcze
 • Liechtenstein - trójkąt ostrzegawczy.
 • Litwa - gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, zestaw pierwszej pomocy, kamizelka odblaskowa lub światło odblaskowe.
 • Luksemburg - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
 • Łotwa - gaśnica, zestaw pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy.
 • Malta - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zestaw pierwszej pomocy.
 • Niemcy - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy.
 • Norwegia - kamizelka odblaskowa,  trójkąt ostrzegawczy
 • Portugalia - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.
 • Rumunia - trójkąt ostrzegawczy, gaśnica.
 • Słowacja - kamizelka odblaskowa , trójkąt ostrzegawczy.
 • Słowenia - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zestaw pierwszej pomocy, zapasowe żarówki.
 • Szwajcaria - trójkąt ostrzegawczy.
 • Szwecja - trójkąt ostrzegawczy.
 • Węgry - trójkąt ostrzegawczy.
 • Włochy - trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa.

Jaki mandat za brak wyposażenia samochodu zagranicą?

Wysokość mandatu za brak obowiązkowego wyposażenia w samochodzie jest uzależniona od konkretnej taryfy w konkretnym kraju. Mimo możliwości powołania się na przepisy Konwencji Wiedeńskiej, mandat najpewniej i tak zostanie nam wręczony. Warto zaznaczyć, że otrzymany mandat zostanie ściągnięty nawet po powrocie do kraju dzięki unijnej dyrektywie dotyczącej transgranicznej wymiany informacji o właścicielach pojazdów. Warto jednak zaznaczyć, że na terenie Europy (poza Francją) nie grożą nam punkty karne.

Jakie są przykładowe stawki mandatów za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu za granicą?

Niemcy – 15-160 euro

Słowacja – 50-800 euro

Chorwacja – 58-117 euro

Węgry – 93-187 euro

Czechy – 93-187 euro

Francja – 135-1500 euro

Hiszpania 360-500 euro

Włochy 674-2108 euro

Austria 726-2180 euro

O czym trzeba pamiętać wyjeżdżając za granicę wynajętym samochodem?

Jeśli planujesz wynająć samochód za granicą, warto dodatkowo zweryfikować, czy wynajmująca firma dostarcza odpowiednie wyposażenie zgodnie z przepisami danego kraju. Ponadto, pamiętaj, że przepisy drogowe, w tym wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia, mogą się różnić między krajami. Dlatego zawsze warto wcześniej zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym regionie, aby uniknąć nieporozumień i ewentualnych kar.

Wypożyczalnia samochodowa, choć oferuje podstawowe obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce, nie jest zobowiązana do uzupełnienia wyposażenia zgodnie z Twoim celem podróży, tym bardziej, że może on być momentami zmienny. Jeśli decydujesz się na wynajem samochodu na wakacje czy inną daleką podróż zagraniczną, warto zrobić dobry research i uzupełnić wyposażenie samochodu o elementy obowiązkowe w kraju docelowym oraz krajach przez które będziemy przejeżdżać.

Czy muszę posiadać obowiązkowe wyposażenie auta w obcym kraju?

Teoretycznie nie. Przecież turyści z innych państw nie kupują masowo gaśnic, kiedy odwiedzają Polskę. W teorii, bezpieczeństwo w tym aspekcie zapewnia nam konwencja wiedeńska o ruchu drogowym; przepis ten dosłownie zwalnia nas z obowiązku nabycia wyposażenia wymaganego w innych krajach.

Konwencja wiedeńska została wprowadzona w życie w 1968 roku, a następnie przyjęta przez wszystkie kraje Unii Europejskiej. Zgodnie z jednym z jej punktów, wybierając się samochodem za granicę, musimy posiadać tylko to wyposażenie, które jest obowiązkowe zgodnie z prawem kraju, w którym nasze auto jest zarejestrowane.

Należy jednak pamiętać, że praktyka i teoria znacznie różnią się od siebie. W praktyce nie zawsze bowiem jest łatwo przekonać obcego policjanta o naszym stanowisku, a próby ukarania nas mandatem za brak wymaganego miejscowym prawem wyposażenia nadal się zdarzają. Co robić w tej sytuacji? Jeśli zdecydujemy się na przyjęcie mandatu, będziemy musieli uiścić karę natychmiast lub po wizycie w bankomacie.

W sytuacji, kiedy nie zdecydujesz się na przyjęcie mandatu, może być konieczne skorzystanie z pomocy prawnej na terenie danego kraju. Zawsze warto również poinformować polski konsulat w kraju, w którym się znajdujemy, o zaistniałej sytuacji. Kontakt z konsulatem warto nawiązać od razu po kontroli, co może pomóc w uspokojeniu zachowań lokalnych funkcjonariuszy.

Zapoznanie się z tym co składa się na obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą, w konkretnym kraju – choć nie jest wymagane prawnie – zaoszczędzi Ci wiele stresu i nerwów, a także uchroni przed niesłusznie otrzymanym mandatem. Wyjeżdżając na wycieczkę za granicę chcesz bowiem odstresować się i odprężyć, a nie wykłócać z przedstawicielem tamtejszych władz. Wreszcie pamiętajmy, że im lepiej wyposażony samochód, tym większa szansa na lepszą reakcję w razie konieczności – awarii, stłuczki, wypadku. Planując daleką podróż zdecydowanie warto o to zadbać.

Podsumowując, obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie może być zróżnicowane w zależności od kraju, dlatego warto być przygotowanym na różnice i zawsze dostosowywać się do miejscowych przepisów. Dbałość o odpowiednie wyposażenie samochodu nie tylko zwiększa bezpieczeństwo podróży, ale także pozwala uniknąć niepotrzebnych kłopotów na drodze, redukuje stres i podnosi komfort podróży.

Wszystkie artykułyNastępny artykuł