INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na drodze

W zderzeniu z samochodem pieszy jest na straconej pozycji dlatego bezpieczeństwo bierne poprzez zapewnienie odpowiedniej widoczności pieszych jest bardzo ważne. Dotyczy to zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Zapewnienie odpowiedniej widoczności jest szczególnie ważne w okresie od jesieni do wiosny, gdy wcześnie zapada zmrok, a widoczność bywa ograniczona przez zamglenia lub opady śniegu czy deszczu.

bezpieczenstwo-na-drodze-2.webp?1703205773977

Niebezpieczeństwo czyha poza obszarem zabudowanym

W normalnych warunkach pogodowych po zmroku pieszy pieszy nie wyposażony w elementy odblaskowe jest widoczny dla kierowcy poruszającego się na światłach mijania z odległości 20-30metrów. Pojazd jadący z prędkością 90km/h w ciągu jednej sekundy pokonuje odległość 25 metrów. Pieszy wyposażony w elementy odblaskowe jest widoczny dla kierowcy z odległości 130-150 metrów zatem kierowca ma wystarczająco dużo czasu aby zareagować lub nawet zatrzymać pojazd.

bezpieczenstwo-na-drodze.webp?1703205833992

Sprawy nie ułatwia to, że na terenach wiejskich i poza terenem zabudowanym często nie ma chodników i zmuszeni jesteśmy do poruszania się skrajem drogi, w takiej sytuacji gdy pieszy nie posiada elementów odblaskowych a kierowca nie był wystarczająco skupiony bywa iż dostrzega pieszego gdy już go minął

Dlatego nie do przecenienia jest wyposażenie wszystkich pieszych w odpowiednie materiały odblaskowe, które w znacznym stopniu ułatwiają zauważenie pieszego przez kierowcę. Mogę to być kamizelki odblaskowe, opaski na rękę, breloki czy też inne odblaskowe elementy doczepiane do ubrania, toreb czy plecaków.

Jak działają i do czego służą odblaski?

Odblaski działają na zasadzie emisji odbitego światła. Oznacza to, że opaski odblaskowe odbijają światło reflektorów samochodu, dzięki temu kierowca ma szansę już z daleka zauważyć pieszego. Światła samochodowe odbijają się bowiem na odblaskach osoby idącej poboczem, emitując w ten sposób dobrze widoczną wiązkę światła. W wielu przypadkach noszenie odblasków przez pieszych ratuje zdrowie, a nawet życie, ponieważ kierowca ma czas aby wyminąć idącą poboczem osobę.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo pieszych na drodze

W Polsce notuje się rocznie ponad 2000 wypadków z udziałem pieszych. Wiele z nich jest wynikiem niedostosowania ubioru pieszego, wieczorem czy we mgle, ciemne ubranie jest praktycznie niewidoczne dla kierowcy, który często może zauważyć pieszego gdy jest już za późno na reakcję.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze. Jako kierowcy zachowajmy ostrożność, szczególnie w trudnych warunkach, poza terenem zabudowanym, przy słabym oświetleniu.

Jako piesi dajmy szansę kierowcy na zauważenie nas z daleka, nośmy kamizelki odblaskowe, lub opaski czy inne elementy mocowane do ubrania, toreb czy plecaków. To nie ważne jaki to będzie element, ważne jest tylko, że pomoże kierowcy zobaczyć nas z daleka.

Odbierz bezpłatną opaskę odblaskową od Comfortcar

Kwestie bezpieczeństwa są dla nas wyjątkowo ważne, jeżeli możemy zwiększyć bezpieczeństwo pieszych a szczególnie dzieci poprzez rozdawanie bezpłatnych opasek odblaskowych to wchodzimy w to... odbierz w dowolnym oddziale Comfortcar lub wypełnij formularz a my wyślemy do ciebie bezpłatną opaskę.

Zamów nasze opaski odblaskowe dla siebie i swoich bliskich już teraz!

Wszystkie artykułyNastępny artykuł