INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Jaki samochód wynająć jeżeli troszczysz się o naszą planetę.

Wynajem samochodu może być bardziej ekologiczny dzięki odpowiedniemu zarządzaniu okresem użytkowania samochodu . W niektórych wypożyczalniach samochody wymieniane są co 3-9 miesięcy, w innych, wymiana samochodów następuje rzadziej.

ekologia a wynajem samochodu

Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię. Nie sposób przejść obok tego tematu – nasza planeta jest naprawdę zanieczyszczona, a media i politycy zewsząd alarmują o kolejnych katastrofach ekologicznych, które są wynikiem ludzkich działań. Mamy realny wpływ na środowisko – możemy i powinniśmy wybierać produkty i usługi, które mniej zanieczyszczają planetę. Właśnie dlatego konkurujące ze sobą marki i firmy z różnych sektorów, w celu przyciągnięcia nowych klientów, uwzględniają aspekt ekologii w swojej ofercie. W połączeniu z realną troską o środowisko powstają rozwiązania, które ograniczają szkodliwe, nie ekologiczne działania, będące jednocześnie bardzo atrakcyjnymi dla klienta.

Nasuwa się pytanie jaki wpływ na naszą planetę mają wypożyczalnie samochodów, które wynajmują swoje samochody z zachowaniem coraz wyższych standardów, m.in. skracając okres użytkowania samochodu nierzadko nawet do 3 miesięcy i wymieniając na nowy. Czy jest to ciągle troska o standard i komfort klienta czy może niczym nie usprawiedliwiony konsumpcjonizm i optymalizacja wyników finansowych firmy.

Produkcja nowego samochodu a ekologia

Częsta wymiana kilkumiesięcznego samochodu, który standardem nie wiele odbiega od samochodu półtorarocznego , ma pośredni wpływ na proces produkcji nowych samochodów. Szczególnie, jeśli rozmawiamy tutaj o wypożyczalniach aut, które coraz bardziej skracają okres użytkowania samochodu . Warto więc podkreślić, jak bardzo produkcja nowego samochodu generuje ogromne obciążenie dla środowiska, głównie z uwagi na emisję szkodliwych substancji i związków.

Produkcja nowego samochodu wiąże się z emisją znacznej ilości dwutlenku węgla czyli CO2 i innych szkodliwych związków chemicznych, zarówno podczas produkcji samochodu, jak i podczas produkcji części składowych. Może to prowadzić do zanieczyszczenia powietrza i wody w okolicach fabryk, co ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi i ekosystemy.

Produkcja samochodów wymaga również ogromnych ilości energii, zarówno podczas wytwarzania materiałów, jak i ich montażu. Proces produkcyjny zużywa zasoby energetyczne i generuje emisje związane z wydobyciem i przetwarzaniem surowców. Co więcej, produkcja nowych samochodów wymaga zużycia wielu cennych zasobów naturalnych, takich jak metale, tworzywa sztuczne i inne materiały.

Warto zaznaczyć, że często elementy składowe samochodów, takie jak silniki, są produkowane w różnych miejscach na świecie. Wiąże się to dodatkowo z transportem tych części, co generuje dodatkowe emisje CO2. Np. produkcja akumulatorów samochodowych determinuje wykorzystanie różnych surowców takich jak ołów, kwas siarkowy, plastik i inne materiały, które mogą generować negatywny wpływ na środowisko podczas ich wydobycia, przetwarzania i transportu. Należy również pamiętać, że podzespoły takiej jak akumulatory czy oleje samochodowe mają ograniczoną żywotność i muszą być regularnie wymieniane.

Czy wypożyczalnie często wymieniają samochody?

Znaczny procent nowych samochodów produkowanych na rynku kupują właśnie wypożyczalnie. Dzięki temu obciążenie środowiska wynikające z produkcji nowego samochodu jest w pewnym sensie równoważone w procesie jego eksploatacji przez wielu różnych kierowców, a więc wydajniej i efektywniej niż gdyby pojazd trafił do jednego kierowcy.

Warto jednak zaznaczyć, że większość wypożyczalni wymienia samochody stosunkowo często – nawet co kilka miesięcy, czy jest to podejście ekologiczne?. Jazda kilkunastomiesięcznym samochodem z wypożyczalni tak naprawdę niczym nie różni się od jazdy autem prosto z salonu. Komfort samochodu bowiem przez kilka miesięcy nie obniża się drastycznie, jak to odbierają właściciele wypożyczalni aut nastawionych na zysk i pozorny strandard, z pominięciem ekologicznej postaw. Czy klient ma wybór, czy na rynku są wypożyczalnie samochodów zarządzające flota bez pominięcia aspektu ekologii?

W Comfortcar użytkujemy samochody od 24 do 36 miesiecy. Takie samochody są komfortowe, wygodne, nowoczesne i w pełni bezpieczne. Średni wiek samochodu w naszej wypożyczalni wynosi 14 miesięcy, taki samochód nie odbiega standardem od auta nowego jest zadbany i wygląda jakby wczoraj wyjechał z salonu. Wszystko dlatego, że dbamy o samochody i dbamy o środowisko – auta wymieniane są wtedy, kiedy jest to konieczne aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał przy zachowaniu największych standardów bezpieczeństwa, komfortu i luksusu nowości. Jak widać można.

ekologia wynajem samochodu

Częsta wymiana samochodu nie jest ekologiczna

Częsta wymiana samochodu – już nie tylko w wypożyczalni samochodowej, ale w ogóle - zdecydowanie szkodzi środowisku. Samochód użytkowany zaledwie rok czy dwa nie traci swoich właściwości jezdnych i użytkowych nie następuje też pogorszenie jego właściwości użytkowych. Częsta zmiana auta to zaprzeczenie pro-ekologicznego podejścia – wykorzystując możliwości samochodu przez dłuższy czas przyczyniasz się więc bezpośrednio do ochrony środowiska.

Częsta wymiana samochodu generuje konieczność zakupu nowego samochodu, a wyprodukowanie nowego auta niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla środowiska. Ponadto, częsta wymiana auta – co kilka czy kilkanaście miesięcy – jest sprzeczne z ideą zero waste i stanowi żywą reklamę szkodliwego społecznie zjawiska jakim jest niezdrowy konsumpcjonizm.

Pamiętaj, że pojazdy, które są wymieniane, nierzadko muszą zostać zutylizowane. Proces ten może również generować odpady i zanieczyszczenia środowiska, szczególnie jeśli nie jest przeprowadzany w sposób zgodny z zasadami recyklingu.

Warto postawić na długoterminową eksploatację istniejących samochodów – rzadszą wymianę czy wynajem – aby promować zdrowe podejście do ochrony środowiska. Przed dokonaniem wymiany samochodu warto zastanowić się nad rzeczywistą potrzebą zakupu nowego auta i ewentualnie rozważyć opcje, które pozwolą zmniejszyć wpływ na środowisko naturalne. Tutaj przeczytasz więcej o tym czy warto posiadać czy wynająć samochód, także w trosce o środowisko.

Ekologiczne podejście ma więc wiele imion. W kontekście wypożyczalni samochodowych bardzo ważnym jest właśnie częstotliwość wymiany samochodu. Jeśli chcesz o mówić o sobie „świadomy konsument” i naprawdę cenisz sobie proekologiczną postawę przy jednoczesnym komforcie usługi, skorzystaj z właściwej oferty i wynajmuj samochody ekologicznie już teraz!

Wszystkie artykułyNastępny artykuł