INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Wypadek samochodu z wypożyczalni – jakie są procedury?

Wypadek auta z wypożyczalni generuje dużo stresu, często jeszcze zanim do niego dojdzie. Wiele osób boi się wynajmować samochód w obawie o miażdżące koszta przy najdrobniejszej kolizji. Wypożyczalnia dba jednak o swoich klientów i oferuje pełną pomoc oraz opiekę na każdym etapie współpracy, także jeśli chodzi o wypadek wynajętym samochodem.

Wypadek samochodu z wypożyczalni to sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Niekorzystne warunki na drodze, rozkojarzenie, nadmierny pośpiech czy też inna, zupełnie losowa sytuacja – wszystko to może spotkać każdego kierowcę poruszającego się wynajętym samochodem. Nasze auta są ubezpieczone na wypadek stłuczki bądź wypadku drogowego, jednak procedury postępowania różnią się od siebie w zależności od tego kto i w jakich okolicznościach spowodował wypadek. Sprawdź co robić w sytuacji wypadku auta z wypożyczalni i jak udział najemcy wpływa na postępowanie wypożyczalni.

kolizja samochodem z wypożyczalni

Co w przypadku uszkodzenia auta z wypożyczalni?

W przypadku uszkodzenia auta z wypożyczalni najczęściej szkody pokrywane są z ubezpieczenia, choć – jeśli wydarzenie zostało spowodowane z winy najemcy – wymagana jest opłata administracyjna. Jeśli auto jest niezdolne do dalszej jazdy, wypożyczalnia podstawi samochód zastępczy.

 

Co jak rozbije auto z wypożyczalni?

W przypadku rozbicia auta z wypożyczalni należy w pierwszym kroku skontaktować się z wypożyczalnią. To najrozsądniejsze wyjście z sytuacji szczególnie, że w stresie możesz postępować nieracjonalnie, ciężko także przypomnieć sobie dokładne wskazówki otrzymane wcześniej w wypożyczalni czy znalezienie w umowie. Telefonując do wypożyczalni otrzymasz dokładne instrukcje jak dalej postępować, w przypadku wariantu z autem zastępczym niezwłocznie je otrzymamy.

 

Co klasyfikuje się na wypadek samochodu?

Na wypadek samochodu kwalifikuje się każda sytuacja zderzenia na drodze, która dyskwalifikuje auto do dalszej jazdy. Wówczas wypożyczalnia – jeśli obejmuje nas taki rodzaj ubezpieczenia – podstawi auto zastępcze i podpowie jakie są dalsze procedury postępowania. Niezbędny jest więc niezwłoczny kontakt z wypożyczalnią.

 

Wypadek a stłuczka

Różnica między wypadkiem a stłuczką dotyczy przede wszystkim oceny zdolności samochodu do dalszej jazdy. Jak wspomnieliśmy wyżej, wypadek dyskwalifikuje auto do dalszej jazdy, z kolei w wyniku zwykłej stłuczki samochód jest – zgodnie z przepisami kodeksu drogowego – zdolny do dalszej jazdy.

 

Wypadek auta z wypożyczalni – co robimy?

Wypadek wypożyczonym samochodem może być spowodowany z winy kierowcy wynajętego auta bądź drugiego kierowcy. W zależności od tego kto spowodował wypadek, istnieją różne scenariusze tego co będzie działo się dalej.

I tak, jeśli stłuczka bądź wypadek wynajętym samochodem odbyły się w wyniku działania drugiego kierowcy (inny sprawca) klient naszej wypożyczalni zawsze otrzyma auto zastępcze, niezależnie od pozostałych okoliczności wypadku oraz rozmiarów szkody.

Wypadek bądź stłuczka wynajętym samochodem spowodowana przez jego kierowcę przewiduje dwa warianty rozwiązania problemu, uzależnione od rodzaju wybranego przez klienta ubezpieczenia. Decydując się na ubezpieczenie w wersji podstawowej, nadal możesz liczyć na podstawienie zastępczego samochodu, jednak wypożyczalnia zrobi to wówczas odpłatnie. Wykupując pełne ubezpieczenie, samochód zastępczy – niezależnie od tego kto jest sprawcą wypadku – otrzymasz nieodpłatnie. Warto więc rozszerzyć opcję ubezpieczenia do maksimum, co pozwoli na podróżowanie bez stresu i zabezpieczy nas przed różnymi ewentualnościami.

 

Co w przypadku uszkodzenia auta z wypożyczalni?

W przypadku uszkodzenia auta z wypożyczalni najpewniej otrzymasz samochód zastępczy. W sytuacji kiedy na drodze wydarzy się wypadek bądź stłuczka, należy bezzwłocznie skontaktować się z wypożyczalnią aby otrzymać dokładne instrukcje co do dalszego postępowania.

Należy także zabezpieczyć pojazd i uniemożliwić dalsze jego uszkadzanie. W przypadku kolizji samochodem z ubezpieczalni należy niezwłocznie zawiadomić policję, której zadaniem będzie ustalenie przebiegu oraz sprawców zdarzenia. Jest to bardzo ważna czynność szczególnie w sytuacji, kiedy występują jakiekolwiek wątpliwości co do tego kto w danej sytuacji zawinił.  

 

Wypadek auta z wypożyczalni z winy kierowcy

Wszystkie samochody w wypożyczalni Comfort Car posiadają zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC co oznacza, że w przypadku uszkodzenia samochodu z winy kierowcy wynajętego samochodu lub kradzieży, wszystkie szkody są rozliczane w ramach posiadanej polisy AutoCasco. Wynajmujący ponosi jedynie opłatę administracyjną, której wysokość jest uzależniona od segmentu wynajętego pojazdu. I tak segment:

 • MINI, EKONOMICZNY – 1230 zł,
 • KOMPAKT – 1845 zł,
 • STANDARD oraz SUV-y – 2460 zł,
 • SUV-y PREMIUM oraz LUKSUSOWE – 3690 zł.

Istnieje także możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia, które znosi udział własny w przypadku szkody.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku umyślnego uszkodzenia pojazdu bądź szeregu innych czynników. Jeśli wypadek wynajętego samochodu z winy kierowcy nastąpił:

 • podczas jazdy w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem innych środków odurzających,
 • bez ważnego prawa jazdy,
 • w wyniku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 30 lub więcej km/h,
 • dodatkowo z ucieczką z miejsca zdarzenia,
 • w wyniku szkody powstałej przez osobę nieupoważnioną przez Comfortcar do prowadzenia wynajętego samochodu,
 • w wyniku kradzieży pojazdu w wyniku zagubienia kluczyków lub/i dowodu rejestracyjnego skradzionego pojazdu,
 • kradzieży pojazdu na skutek niewłaściwego zabezpieczenia pojazdu (np. pozostawienie kluczyków w aucie),
 • jakiegokolwiek innego rażącego naruszenia przepisów kodeksu drogowego,

wówczas szkody pokrywane są w całości lub częściowo właśnie przez najemcę.

  Wypadek auta z wypożyczalni może zdarzyć się każdemu, nawet najlepszemu kierowcy. Jesteśmy tylko ludźmi, a sytuacje i warunki na drodze bywają naprawdę różne. Przed wypożyczeniem samochodu warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia jakie oferuje konkretna wypożyczalnia, i dokupić pełne ubezpieczenie na wypadek wszystkich, mniej lub bardziej losowych, sytuacji. Dzięki temu nie musimy martwić się absolutnie o nic!

Wszystkie artykułyNastępny artykuł