INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Czy można użyczyć wynajęty samochód osobie trzeciej?

To kto może jeździć wypożyczonym samochodem często stanowi dylemat dla najemcy. Tymczasem, samochodem może jeździć każdy kto posiada prawo jazdy o ile zostanie zgłoszony do wypożyczalni. Jakie warunki musi spełnić dodatkowy kierowca wynajętego auta?

Użyczenie wynajętego samochodu osobie trzeciej jest często praktykowane przez najemców aut. Sprawdzone wypożyczalnie samochodowe wprowadzają taką możliwość dla swoich najemców pod warunkiem, że fakt ten zostanie zgłoszony przy składaniu rezerwacji bądź w trakcie wynajmu. Dzięki temu możesz swobodnie i komfortowo podróżować na dłuższe trasy, wymieniać się autem z partnerem na co dzień czy też po prostu czuć się bezpiecznie i komfortowo jadąc samochodem z drugim kierowcą, który w razie potrzeby zmieni Cię za kierownicą.

kto może prowadzić auto z wypożyczalni

Kto może jeździć wypożyczonym autem?

Wypożyczonym samochodem może jeździć wynajmujący lub dodatkowy kierowca, zgłoszony w trakcie rezerwacji bądź w trakcie najmu. Osoba prowadząca wynajęty samochód musi posiadać prawo jazdy, mieć ukończone minimum 21 lat i zostać zgłoszona do wypożyczalni jako drugi kierowca.

 

Czy można użyczyć wynajęty samochód osobie trzeciej?

Tak, jak najbardziej. Wynajęty samochód można użyczyć osobie trzeciej pod warunkiem, że dodatkowy kierowca zostanie zgłoszony do wypożyczalni. Auta z wypożyczalni nie może prowadzić osoba, która nie została wcześniej  w trakcie rezerwacji lub wynajmu - zgłoszona jako dodatkowy kierowca.

 

Kto może jeździć wypożyczonym autem?

Wypożyczonym samochodem może jeździć każda osoba posiadająca prawo jazdy, która ukończyła minimum 21 lat, jednak należy ją wcześniej zgłosić do wypożyczalni. Nie trzeba robić tego od razu podczas składania rezerwacji – możesz to zrobić także w trakcie trwania wynajmu, jednak jest to niezbędne aby dodatkowy kierowca mógł prowadzić wynajęty samochód.

 

Jakie warunki musi spełniać drugi kierowca wynajętego samochodu?

Takie same jak pierwszy kierowca wynajętego samochodu, a więc:

  • kierowca w chwili wynajmu samochodu musi posiadać ukończone 21 lat (w przypadku poszczególnych segmentów może być wymagany wyższy wiek),
  • posiadać ważne prawo jazdy od minimum 1 roku,
  • posiadać dwa dokumenty tożsamości (np. dowód osobisty oraz paszport), a także kartę kredytową bądź debetową.

 

Kiedy przydaje się drugi kierowca do wynajętego samochodu?

Dodatkowy kierowca wypożyczonego samochodu przyda się w wielu sytuacjach. Niezależnie od tego, czy wynajmujesz auto ze względów prywatnych, turystycznych czy na wyjazd służbowy, obecność drugiego kierowcy może się okazać nieoceniona, a nawet niezbędna.

Pierwszą sytuacją, w której pomocny będzie drugi kierowca, jest wyjazd w dłuższą trasę. Urlop, wakacje, delegacje – wszystko to kojarzy się z długą i żmudną drogą, która może porządnie zmęczyć. Jeśli więc osoba, która wybiera się z Tobą w daleką podróż posiada prawo jazdy, może znacząco Cię odciążyć. Dzięki temu dojedziesz na miejsce nie tylko wypoczęty, ale również komfortowo i bezpiecznie.

Drugi kierowca w wynajętym samochodzie przydaje się także jeśli wypożyczasz samochód na co dzień do jazdy po mieście lub gdy nasz samochód np. przechodzi aktualnie przegląd. Wówczas równie przydatnym może być opcja zmiany kierowcy, np. kiedy trzeba szybko jechać po zakupy, odebrać dziecko z przedszkola czy samochód z warsztatu.

Dodatkowy kierowca w wynajętym samochodzie to także świetne rozwiązanie dla osób, które nie czują się za kierownicą w 100% dobrze, są nieco niepewne. Obecność dodatkowego kierowcy, który w razie czego zmieni Cię za kierownicą wynajętego samochodu to duży komfort psychiczny dla pierwszego kierowcy.

 

Udostępnienie auta nieuprawnionej osobie

Sprawdzona wypożyczalnia samochodów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Klientów, jednak Klienci muszą szanować regulamin firmy. Oznacza to, że wynajmując samochód w wypożyczalni należy wziąć pod uwagę wszystkie regulaminowe zapisy oraz warunki najmu wynikające bezpośrednio z umowy. Jednym z nich jest właśnie obowiązek poinformowania wypożyczalni samochodowej o zamiarze udostępnienia auta drugiemu kierowcy.

W przypadku sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku bądź kolizji z udziałem drugiego kierowcy, najemca musi się liczyć z wieloma konsekwencjami. Sprawę z wypożyczalnią można załatwić polubownie, jednak wiąże się to m. in. z koniecznością pokrycia wszystkich kosztów związanych z naprawą samochodu. Warto więc zgłosić fakt prowadzenia wynajętego auta przez drugiego kierowcą szczególnie, kiedy jest to tak proste i szybkie – wystarczy zrobić to przy rezerwacji bądź zadzwonić na infolinię w trakcie trwania najmu

  Dodatkowy kierowca wypożyczonego samochodu to duża pomoc, komfort psychiczny i funkcjonalne rozwiązanie podczas wynajmu auta. Warto skorzystać z tej opcji szczególnie, że jest ona prosta, szybka i zupełnie darmowa.

Wszystkie artykułyNastępny artykuł