INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Jaka skrzynia biegów w wynajętym aucie – manualna czy automatyczna?

Automat czy manual w wynajętym samochodzie? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od kilku kryteriów. Warto dobrze zapoznać się z zaletami i wadami obu systemów zmiany biegów, a następnie dostosować wybór do doświadczenia i osobistych preferencji kierowcy.

 Aby odpowiedzieć sobie na pytanie „automat czy manual” wynajmując samochód, należy przeanalizować kilka czynników, takich jak przede wszystkim cechy indywidualne obu systemów zmiany biegów, doświadczenie oraz osobiste preferencje.

 

Manualna skrzynia biegów – charakterystyka

Manualna skrzynia biegów to jest zdecydowanie bardziej angażująca forma zmiany biegów w samochodzie. Najważniejszą umiejętnością determinującą możliwość korzystania z manualnej skrzyni biegów jest dostosowanie liczby obrotów do prędkości i stylu jazdy. Kierujący pojazdem musi mieć pewną wiedzę, a także doświadczenie, aby prowadzić samochód w korzystny dla niego sposób, nie narażając pojazdu na uszkodzenia.

Jeśli chodzi o samą budowę, manualna skrzynia biegów jest zbudowana w sposób dużo mniej skomplikowany niż automat. Przekłada się to na wartość samochodu, ale również odzwierciedla się w kosztach ewentualnej naprawy. Konstrukcja manualnej skrzyni biegów jest bardziej wytrzymała i wymaga serwisowania znacznie rzadziej niż jej nowoczesny odpowiednik.


wynajem samochodu automat czy manual

Jaka jest automatyczna skrzynia biegów?

Automatyczna skrzynia biegów jest znacznie prostsza w prowadzeniu niż sprzęt manualny. Jeśli jednak chodzi o budowę, konstrukcja automatycznej skrzyni biegów jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ opiera się na wielu hydraulicznych i mechanicznych rozwiązaniach połączonych w jeden sprawnie działający system.

 

Zalety manualnej skrzyni biegów

Jeśli chodzi o zalety manualnej skrzyni biegów, bardzo często pojawiającym się argumentem jest możliwość całkowitej kontroli nad pojazdem. Kierowca dostosowuje wówczas bieg i obroty do swoich potrzeb w danym momencie. Co więcej, manualna skrzynia biegów to także większa trwałość w porównaniu do automatu, a także znacznie niższe koszty naprawy w przypadku awarii.  

Wiele osób uważa, że moment ręcznej zmiany biegów w takich sytuacjach jak wyprzedzanie bywa bardzo emocjonujący, a przy odpowiednich umiejętnościach znacznie szybciej osiąga się docelową prędkość po starcie.

Niezależnie od zastosowanego rodzaju przekładni, zarówno w przypadku prowadzenia samochodu, jak i konkretnie zmiany biegów, najważniejsza jest technika. Bez tego nawet nowoczesne urządzenia nie zagwarantują komfortowej, bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. 

 

Zalety automatycznej skrzyni biegów

Automatyczna skrzynia biegów doskonale sprawdza się na drodze i daje możliwość optymalizacji jazdy. Wpływa to również na większy komfort prowadzenia auta, ponieważ system nie wymaga ciągłego przekładania ręki z kierownicy na drążek.

Maszyny są szybsze od ludzi, a więc automatyczna zmiana biegów jest przeprowadzana dużo sprawniej i pozwala osiągnąć lepsze efekty na trasie - automatyczna skrzynia biegów zapewnia więc odpowiednią dynamikę i podnosi wydajność auta. Dzięki temu podróż jest bardziej efektywna, płynniejsza i spokojniejsza, dzięki czemu lepiej skupisz się na tym co się dzieje na drodze. 

Automatyczna skrzynia biegów jest znacznie wygodniejsza. Mimo, iż wielu kierowców lubi czynną zmianę biegów i robi to bezwiednie, to wciąż wielu kierujących ma z tym problem. Przekładanie ręki z kierownicy na drążek i jednoczesne używanie pedałów jest wbrew pozorom mocno angażujące, a po kilku godzinach spędzonych w wynajętym aucie, generuje większe zmęczenie. Dlatego na drogach, gdzie często pojawiają się korki, czy też na trasach wymagających dużej dynamiki automatyczna skrzynia biegów jest po prostu znacznie bardziej komfortowa.

 

Manual czy automat? Jaka skrzynia biegów w wynajętym aucie?

Dylemat pod hasłem “manual czy automat” stanowi jedno z najczęściej zadawanych sobie pytań przez kierowców wynajmujących samochód. Nic dziwnego - sprawdzone wypożyczalnie samochodowe, takie jak Comfort Car, oferują samochody z różnych segmentów, zarówno w wersji z automatyczną, jak i manualną skrzynią biegów.

Wynajem samochodu z automatyczną lub manualną skrzynią biegów powinien być uzależniony od kilku kryteriów. Jeśli chodzi o konkretny model samochodu, warto zapoznać się z artykułem “Jak wybrać idealny samochód z wypożyczalni”, natomiast obecność manualnej bądź automatycznej skrzyni biegów zależy już indywidualnie od preferencji oraz doświadczenia za kierownicą.

 

Manual czy automat? Doświadczenie za kierownicą

Czynnik doświadczenia za kierownicą jest niezwykle istotny w kontekście wynajmu samochodu z automatyczną bądź manualną skrzynią biegów. Nasze przyzwyczajenia i poziom zaznajomienia z poszczególnym systemem zmiany biegów to kryterium, które przy wypożyczeniu samochodu, szczególnie na dłuższy okres bądź w daleką trasę, gdzie spędzisz w samochodzie wiele godzin, jest tu właściwie kluczowy.

 

I tak, prowadząc tylko i wyłącznie pojazdy z manualną skrzynią biegów, większość klientów zdecyduje się na wynajem auta z manualną skrzynią biegów właśnie, bazując na doświadczeniu - pozwoli to pominąć proces adaptacji do nowego stylu jazdy. Osoby, które na co dzień podróżują samochodem z automatyczną skrzynią biegów prawdopodobnie w ogóle nie zdecydują się na wybór auta z manualną skrzynią biegów z uwagi na zupełny brak doświadczenia w tym wymagającym systemie.

 

Wynajem samochodu z automatyczną skrzynią biegów dla odmiany Opcją, która cieszy się coraz większą popularnością, jest wynajem samochodu z automatyczną skrzynią biegów jako ciekawa, interesująca odmiana dla codziennej jazdy samochodem z manualnym systemem zmiany biegów. Jeżdżąc przez lata manualem kierowcy nie są chętni do zakupu czy zmiany auta na taki z automatem, głównie ze względu na to, że brakuje im zaufania do zupełnie innego, w pełni zautomatyzowanego systemu zmiany biegów. Wynajem samochodu z automatyczną skrzynią biegów jest więc świetnym rozwiązaniem aby bez zobowiązań i presji przetestować jazdę samochodem z automatem.

Wszystkie artykułyNastępny artykuł