INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Car free – wolność od samochodu. Czy własny samochód się opłaca?

Jeśli zastanawiasz się: własny samochód czy z wypożyczalni, warto przeanalizować sobie fakt na ile potrzebne Ci własne auto. Nowoczesny trend car free zakłada, że samochód to jedynie zbędny dodatek, a w razie potrzeby możesz postawić na wynajem samochodu.

Posiadanie własnego samochodu jest bez wątpienia dużym komfortem, jednak nie w każdej sytuacji. Osoby, które nie korzystają z samochodu na co dzień żyjąc np. w centrach dużych miast coraz częściej stawiają na filozofię „car free” czyli totalną wolność od samochodu. Dzięki temu nie narażają się na zbędne koszty utrzymania auta, którego się nie używa, a w razie potrzeby – mogą postawić na wynajem samochodu.

car free - wolność od samochodu

Czy opłaca się mieć własny samochód?

Własny samochód opłaca się wówczas, kiedy faktycznie używasz go niemal codziennie i pokonujesz nim większe dystanse. Wiele zależy także od miejsca w którym mieszkasz, pracy jaką wykonujesz (i gdzie ją wykonujesz), tego czy posiadasz rodzinę oraz indywidualnych preferencji i upodobań względem przemieszczania się. Posiadanie własnego samochodu to komfort, ale i duże finansowe obciążenie.

Car free – wolność od samochodu to nowy trend

Coraz więcej osób, szczególnie młodych, stawia obecnie na filozofię „car free”, która zakłada, że własne auto to zbędny wydatek. W imię poszanowania dla ekologii i kultu zero waste, wybiera się rower czy komunikację miejską, które nie generują takich zanieczyszczeń. Coraz lepiej rozwinięta sieć komunikacji miejskiej – już nie tylko w dużych miastach – to kolejny argument przekonujący do tego, że posiadanie własnego samochodu jest passe. Ilość kosztów, jakie niesie za sobą posiadanie własnego samochodu to kolejny aspekt, który przekonuje zwolenników maksymy car free do niezależności w tej kwestii.

Czy warto mieć własne auto – od czego to zależy?

Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie „czy warto mieć własny samochód”, należy wybrać opcję „to zależy”. Wiele bowiem wnoszą tutaj poszczególne aspekty naszego życia i zachowań, które należy wziąć pod uwagę w kwestii podejmowania decyzji i posiadania własnego samochodu.

Przede wszystkim – pokonywane dystanse i częstotliwość jeżdżenia. Jeśli samochód jest Ci potrzebny na co dzień, a w dodatku pokonujesz nim duże dystanse, odpowiedź jest prosta – własny samochód jest Ci niezbędny! Jeśli jednak poruszasz się autem relatywnie rzadko, a Twój styl życia nie wymaga jego stałej obecności, warto postawić na rower czy komunikację miejską, a w razie potrzeby zdecydować się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodowej – np. decydując się na wynajem samochodu na wakacje

Kolejnym kryterium, które należy wziąć tutaj pod uwagę, jest to gdzie mieszkasz. Życie w centrach czy nawet na obrzeżach dużych, dobrze skomunikowanych miast sprawia, że jazda samochodem generuje wiele niepotrzebnego stresu, i nerwów związanych ze staniem w korkach, a przede wszystkim – stratę cennego czasu. Dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej stanowi doskonałą alternatywę, bowiem nawet w przypadku stania w korku możesz spożytkować ten czas na lepsze przygotowanie do pracy, przeczytanie książki czy obejrzenie fragmentu ulubionego serialu w swoim telefonie. Mieszkając na wsi musisz jednak liczyć się z tym, że posiadanie własnego samochodu to duża wygoda w poruszaniu się, i w tym przypadku możesz wręcz zaoszczędzić czas, który poświęciłbyś np. na czekanie na transport do miasta.

Istotnym jest także rodzaj pracy jaką wykonujesz. Czy w Twojej pracy wymagane jest posiadanie samochodu? Czy musisz codziennie daleko dojechać do swojej pracy? Czy często zdarzają Ci się wyjazdy służbowe? Oczywiście, wynajem samochodu w delegację to zawsze doskonała alternatywa, jeśli jednak potrzebujesz samochodu do pracy na co dzień, posiadanie własnego auta może okazać się niezbędne.

Dużo zależy także od tego z kim podróżujesz, tj. czy masz rodzinę i np. dzieci. Wielu rodziców deklaruje, że posiadanie małego dziecka i posiadanie samochodu to dwie nierozerwalne sprawy. I rzeczywiście, podróżowanie z małym dzieckiem, odwożenie do przedszkola czy szkoły, na zajęcia dodatkowe czy do koleżanek może być niezwykle trudne w sytuacji kiedy nie posiadasz własnego samochodu.

Dlaczego warto mieć samochód?

Posiadanie własnego samochodu to przede wszystkim duży komfort, który polega na pełnej niezależności w kontekście transportu. Możesz jechać gdzie chcesz, kiedy chcesz i z kim chcesz, nie musisz przy tym polegać na nikim innym. To bardzo przydatna właściwość, która umożliwia np. spontaniczne wyjazdy. Warto jednak zaznaczyć, że w sprawdzonych wypożyczalniach, takich jak Comfort Car, również możesz szybko i spontanicznie wypożyczyć samochód – oferujemy np. wynajem samochodu na weekend za miastem.

Własny samochód to także duża lekcja pokory, odpowiedzialności i po prostu życia dla każdego jego posiadacza. Ilość formalności związanych z ubezpieczeniem czy przeglądem, o których trzeba pamiętać, dbanie o stan i wydajność samego pojazdu czy regularne mycie auta to tylko część obowiązków związanych z posiadaniem własnego samochodu. Człowiek uczy się więc odpowiedzialności, systematyczność i dbałości o swoje mienie – zaniedbany samochód nie będzie służył dobrze, a brak ubezpieczenia czy ważnego przeglądu może skutkować niemałym mandatem.

Wady posiadania własnego samochodu

Posiadanie własnego samochodu to niestety przede wszystkim ogromne koszty. Ubezpieczenie, OC i AC, dodatkowe pakiety, przegląd, naprawy, mycie samochodu, paliwo – to wszystko kosztuje, i nie są to koszty, które można dowolnie ograniczać lub na tym oszczędzić. Wielu osobom utrzymanie samochodu daje porządnie w kość, dlatego zanim zdecydujesz się na posiadanie własnego samochodu dobrze się zastanów czy faktycznie go potrzebujesz.

Zalety wynajmu samochodu z wypożyczalni

Wynajem samochodu z wypożyczalni to świetna opcja zarówno dla osób posiadających własne samochody, jak i zwolenników maksymy „car free”. Korzystając z oferty sprawdzonych wypożyczalni, takich jak Comfortcar, możesz szybko i bez zbędnych formalności wynająć auto, które np. chcesz przetestować przed jego zakupem, którego potrzebujesz na spontaniczny wyjazd lub po prostu na dowolny inny cel. Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem, ale nie jesteś pewien jakie zalety wynajmu samochodów w naszej wypożyczalni dotyczą właśnie Ciebie, zajrzyj tutaj.

car free - wypozycz samochod

Wady wynajmu samochodu z wypożyczalni

Jeśli chodzi o wady wypożyczania samochodów, należy zaznaczyć, że auto, które wynajmujemy nie jest Twoje. To tak naprawdę największa wada tego procesu – o takie auto należy dbać szczególnie (sprawdź jak dbać o wypożyczony samochód), no i możesz z niego korzystać tylko w okresie obowiązującej umowy. Warto jednak podkreślić, że sam ustalasz ile ona będzie trwała.

Wynajmując samochód możesz też natrafić na sytuację, w której wypożyczalnia nie będzie dysponowała wybranym przez Ciebie samochodem. W Comfortcar zawsze staramy się w takiej sytuacji dać Ci samochód jak najbardziej zbliżony warunkami do samochodu, który wybrałeś, jednak sytuacje w których nie ma wybranego przez Ciebie auta, zdarzają się nam relatywnie rzadko. Warto zawsze zadzwonić do wybranego oddziału i upewnić się, czy wybrany przez Ciebie samochód pozostaje obecnie do dyspozycji Klienta.

Jak widać, posiadanie własnego samochodu niesie za sobą sporo obciążeń, ale i wygód. Niezależnie od tego czy jesteś zwolennikiem filozofii car free, czy stawiasz na niezależność i posiadanie własnego samochodu, wynajem auta w wypożyczalni to rozwiązanie wielu problemów, a ponadto łatwa, przyjemna i tania usługa – sprawdź!

Wszystkie artykułyNastępny artykuł