INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Kraków w 48 godzin

Każdy z nas lubi czasami oderwać się od codziennych obowiązków i pojechać w nieznane, by odkrywać piękno wyjątkowych miejsc oraz odpocząć. Aby osiągnąć ten cel, nie trzeba organizować wielodniowych wakacji. Wystarczy 48 godzin! Możesz przeznaczyć je np. na weekendowy wypad do Krakowa – miasta Smoka Wawelskiego, które imponuje zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Aby optymalnie wykorzystać dostępny czas, możesz dotrzeć tam samolotem lub pociągiem i wynająć na miejscu samochód, który podstawimy dla Ciebie na dworzec lub lotnisko. Dzięki temu w zaledwie 48 godzin poznasz piękno Krakowa i okolic, a także odwiedzisz mnóstwo wspaniałych miejscach. Jakich? Zapraszamy na wspólną wyprawę!

Dzień 1 (sobota) – Stare Miasto i Wawel

Przybyłeś do Krakowa i wsiadasz za kierownicę samochodu wynajętego w Comfortcar? Ustaw w nawigacji Stare Miasto, które jest zwykle pierwszym wyborem polskich i zagranicznych turystów. Auto możesz zostawić na jednym z wielu dostępnych tam płatnych parkingów (np. tutaj), które stanowią idealną bazę wypadową do zwiedzania tego wyjątkowego miejsca i okolic.

Wskazówka. Jeżeli przyjechałeś z innego miasta samochodem wynajętym w Comfortcar i planujesz całodzienne zwiedzanie, możesz zostawić go bezpłatnie w naszym oddziale przy ul. Zakopiańskiej 9, a do Starego Miasta dojechać autobusem.

Stare Miasto, w którym nietrudno się zakochać

Co świadczy o wyjątkowości Starego Miasta? Choćby to, że od 1978 roku znajduje się na liście UNESCO, a jego Rynek, który tętni życiem o każdej porze roku, jest największy w Polsce. Twój wzrok w pierwszej kolejności przyciągnie prawdopodobnie Bazylika Mariacka, która zachwyca swoją gotycką architekturą. Efektowna jest jednak nie tylko od zewnątrz, ale również w środku, skrywając w licznych wnętrzach arcydzieła średniowiecznej sztuki sakralnej – m.in. ołtarz Wita Stwosza czy sklepienie zdobione przez największych mistrzów w swoim fachu, jak Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański.

Będąc na Rynku Głównym, zwróć uwagę również na:

  • Sukiennice, czyli budynek pamiętający czasy Kazimierza Wielkiego, w którym obecnie znajdują się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby z XIX wieku czy słynna kawiarnia Noworolski;

krakow_sukiennice_2.webp?1734126739608

  • Collegium Maius, a więc najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym mieści się muzeum z przyrządami astronomicznymi używanymi przez Mikołaja Kopernika czy jeden z najstarszych globusów na świecie;
  • Wieżę ratuszową, stanowiącą pozostałość dawnego ratusza, z której szczytu rozpościera się wspaniały widok na cały krakowski Rynek;
  • Kościół św. Wojciecha, który należy do najstarszych zachowanych obiektów sakralnych w mieście i w którym wciąż odbywają się msze.

krakow_kosciol_sw_Wojciecha.webp?1734126788156

To oczywiście nie wszystko. Rynek i jego okolice imponują również zabytkowymi kamieniczkami (m.in. Pałac pod Baranami i Kamienica Morsztynowska) czy pomnikami (Adama Mickiewicza i Erosa spętanego). Mówiąc krótko – jest tu co robić i co zwiedzać, dlatego warto zgubić się w uliczkach Starego Miasta, by w pełni nacieszyć się jego niepodrabialnym klimatem.

W drodze na Wawel…

Po kilkugodzinnej przechadzce po Starym Mieście możesz odczuwać zmęczenie, ale z całą pewnością nie będziesz w pełni nasycony niepodrabialnym klimatem Krakowa. Dlatego czas, by – podążając Drogą Królewską, na którą składają się ul. Floriańska, Rynek Główny, ul. Grodzka, ul. Senacka i ul. Kanonicza – udać się na Wawel.

krakow_brama_florianska.webp?1734126896581

Nie wracaj jednak po samochód, a wybierz się na spacer, ponieważ po drodze zyskasz możliwość podziwiania przepięknych budowli. Mowa tu m.in. o Bazylice św. Floriana, w której przyszły papież Karol Wojtyła w latach 1949-1951 pełnił posługę kapłańską jako wikary, a także Bramie Floriańskiej i Barbakanie. Zwróć szczególną uwagę ten drugi obiekt, który – ze względu na charakterystyczny, okrągły kształt – nazywany jest przez miejscowych „Rondlem”. Barbakan pełnił niegdyś funkcję istotnej dla mieszkańców fortecy obronnej, a dzisiaj stanowi jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (można je zwiedzać w sezonie letnim).

Podążasz Drogą Królewską z rynku na południe (przez ul. Grodzką)? To także świetna trasa – po drodze możesz podziwiać Kościół św. Franciszka oraz Pałac Wielopolskich, a następnie skierować się w stronę Wawelu. Zanim jednak odwiedzisz ten najbardziej okazały krakowski zabytek, zwróć uwagę także na Kościół św. Piotra i Pawła oraz Kościół św. Andrzeja.

Wędrowcze, witaj na Wawelu!

Wawel, czyli wzgórze górujące nad krakowskim Starym Miastem, to bez wątpienia jedno z kluczowych miejsc dla historii naszego kraju. Jego najważniejszą budowlą jest oczywiście Zamek Królewski, zaliczany do największych w Polsce, w którym swoje rządy sprawowali m.in. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło czy Zygmunt III Waza. Dzisiaj w jego wnętrzach podziwiać możesz liczne wystawy i ekspozycje związane z historią kraju, a jeżeli podróżujesz z dziećmi, odwiedź Smoczą Jamę, w której mieszkał legendarny Smok Wawelski.

Wawel to jednak nie tylko zamek, ale również Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława, nazywana potocznie Katedrą Wawelską. Stanowi ona połączenie różnych stylów architektonicznych, a jej wnętrza skrywają ogromną liczbę pamiątek narodowych i pomników. Jest też miejscem pochówku królów i wielkich Polaków, jak Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko czy gen. Władysław Sikorski. Nie można również zapomnieć o znajdującym się na szczycie katedry Dzwonie Zygmunta, który obecnie bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne oraz narodowe.

Przechadzanie się Wzgórzem Wawelskim, a przy tym podziwianie jego okazałych obiektów i naturalnego piękna, to czysta przyjemność, dlatego nie może zabraknąć go w planie Twojego weekendowego wypadu do Krakowa.

Czas wrzucić coś na ruszt!

Głodny? Po wielogodzinnej wędrówce – z pewnością! Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Kraków to jedno z gastronomicznych serc naszego kraju i już samo Stare Miasto kusi licznymi restauracjami czy kawiarniami. Do tych najbardziej polecanych zaliczamy Pierwszy Stopień, Restaurację Starka i Chimney Cake Bakery. Szukasz miejsca, gdzie zjesz tani obiad? Nie ma problemu – odwiedź Kuchnię u Doroty! Oczywiście to tylko kilka propozycji – sprawdź ranking staromiejskich restauracji i wybierz idealne miejsce dla siebie!

Wskazówka. Naszym zdaniem po zwiedzaniu Starego Miasta obowiązkowo trzeba wybrać się na kiełbasę w Niebieskiej Nysce (Hala Targowa, ul. Grzegórzecka).  Choć lepiej byłoby napisać KIEŁBASĘ, ponieważ dostępne tu, grillowane na żywym ogniu wędliny są naprawdę spore (i przepyszne)!

Dzień 2 (niedziela) – Wieliczka i nie tylko

Po udanej i bogatej w atrakcje sobocie czas dobrze rozpocząć niedzielę i udać się do Wieliczki, położonej około 10 km od Krakowa. Dlaczego nie powinno zabraknąć jej w Twoim planie? Otóż znajduje się tu jedna z największych atrakcji w Polsce, czyli Kopalnia Soli, która od 1978 roku znajduje się na liście UNESCO.

Wskazówka. Zwiedzanie Kopalni Soli „Wieliczka” trwa 2-3 godziny, dlatego kup bilety wcześniej (w tym miejscu) i bądź na miejscu o 8 rano. Dzięki temu całą trasę pokonasz do godz. 11 i będziesz miał sporo czasu, by zwiedzić inne obiekty. O nich jednak za chwilę.

Zapraszamy do magicznych podziemi

Cóż tak niezwykłego jest w Kopalni Soli, że rokrocznie przyciąga ona turystów z całego świata. Cóż, mówiąc krótko – wszystko. To niezwykły podziemny świat, w którym będziesz podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy. Mowa tu o solankowych jeziorach i pełnych tajemnic podziemnych komorach. Zobaczysz też niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi i poznasz narzędzia oraz maszyny górnicze, które dawniej służyły do wydobywania oraz transportu soli.

wieliczka.webp?1734126861135

Oprócz dostępnej dla wszystkich Trasy Turystycznej możesz też wybrać Trasę Górniczą – trudniejszą, pełną wyzwań, ale jakże satysfakcjonującą. Będziesz wędrować solnym labiryntem, eksplorować komory wokół najstarszego zachowanego Szybu Regis i wykonasz liczne zadania, które pozwolą Ci poczuć się jak cieśla górniczy albo metaniarz. To zastrzyk adrenaliny, na który zdecydowanie warto się zdecydować!

Wracaj na powierzchnię i… zwiedzaj dalej!

Koniec przygody w Kopalni Soli nie oznacza, że wracamy do domu. Na to przyjdzie jeszcze czas, bo przed Tobą kilka atrakcji oddalonych od Wieliczki o zaledwie kilka-kilkanaście kilometrów. Oto te najważniejsze, które warto zobaczyć w niedzielne popołudnie!

  • Zamek w Dobczycach. Ta malowniczo położona miejscowość znajduje się zaledwie 16 km od Wieliczki i zachwyca swoim pięknem. Znajdziesz tu skansen, zaporę, a nawet opuszczone stare miasto. Jednak najważniejszy jest zamek położony na skalistym wzgórzu nad Rabą, który nie tylko imponuje z zewnątrz, ale również jest pełen atrakcji wewnątrz, ponieważ znajduje się tam wiele komnat muzealnych. Nie zapomnij też stanąć na wzgórzu zamkowym i rzucić okiem na pełne magii Beskidy!

zamek_dobczyce.webp?1734126455296

  • Tyniec. Nieco ponad 20 km od Wieliczki znajduje się kolejna urokliwa miejscowość, której główną atrakcją jest Opactwo Benedyktynów – jeden z najstarszych klasztorów w Polsce. Położony na skale, niemal przy samym brzegu Wisły, imponuje swoim rozmachem, a do tego stanowi cel wielu pielgrzymek i jest miejscem niezwykle gościnnym dla przyjaznych.

tyniec_2.webp?1734126498104

  • Kalwaria Zebrzydowska. Nieco dalej, bo w odległości niespełna 39 km od Wieliczki, znajduje się inne niezwykle popularne miejsce pielgrzymkowe. Kalwaria Zebrzydowska to miasteczko wpisane na listę UNESCO, które przyciąga turystów Sanktuarium Maryjno-Pasyjnym. Zachwycisz się tu nie tylko pięknem klasztoru, ale również okolicznymi ścieżkami, po których nawet krótka wędrówka pozwoli Ci odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku.

kalwaria_zebrzydowska.webp?1734126687180

Gdzie na obiad?

Choć Wieliczka i okolice nie imponują tak dużą liczbą miejsc, w których można smacznie zjeść, również tutaj znajdziesz idealne miejsce na drugie śniadanie po zwiedzaniu Kopalni Soli czy obiad po wyprawie do Dobczyc, Tyńca lub Kalwarii Zebrzydowskiej.

W Wieliczce polecane są zwłaszcza Karczma Pod Wielką Solą, Sztolnia i Kopalnia Smaku, zaś w okolicznych miejscowościach Nienażarty Bistro (Dobczyce) oraz Restauracja Premium (Kalwaria Zebrzydowska).

A może powrót do Krakowa?

Jeżeli zostało Ci trochę czasu albo chciałbyś wrócić z Wieliczki bezpośrednio do Krakowa, by dalej odkrywać jego piękno, nic nie stoi na przeszkodzie, by odwiedzić jeszcze kilka wyjątkowych miejsc. Oto kilka z nich!

  • Kopiec Kościuszki. To jeden z pięciu krakowskich kopców, który stanowi jeden z najważniejszych symboli polskiego patriotyzmu. Można tu podziwiać liczne wystawy muzealne, a z jego szczytu rozpościera się wspaniały widok na Kraków.
  • Krakowski Kazimierz. To jedna z najpiękniejszych dzielnic Krakowa, która zachęca licznymi restauracjami, galeriami, a także bogatą architekturą chrześcijańską i żydowską (znajduje się tu aż 7 synagog).
  • Planty Krakowskie. Ten najstarszy park w mieście zachwyca nie tylko naturalnym pięknem, ale również licznymi zabytkami i rzeźbami.

Oprócz tego warto jeszcze udać się na Kopiec Krakusa, do Fortu Benedykt, Nowej Huty i ogrodu zoologicznego czy nad Zalew Zakrzówek.

Jak zwiedzać Kraków?

Chcesz podróżować bez żadnych ograniczeń? Zapraszamy do krakowskiego oddziału Comfortcar, w którym wynajmiesz komfortowy i bezpieczny samochód – bez kaucji, limitu kilometrów oraz ukrytych kosztów. Specjalnie dla Ciebie podstawimy auto w wybrane miejsce (również na lotnisko, dworzec czy do hotelu). Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą, zarezerwowania samochodu i wygodnego podróżowania po jedynym w swoim rodzaju Krakowie oraz jego okolicach!

Wszystkie artykułyNastępny artykuł