INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Kiedy wypożyczalnia może odmówić wynajmu samochodu?

To kiedy wypożyczalnia samochodowa może odmówić wynajmu jest uzależnione od kilku czynników. Zaliczają się do nich między innymi posiadanie nieważnych dokumentów, naruszanie regulaminu czy brak doświadczenia za kierownicą.

Wypożyczalnia samochodowa oferuje wynajem auta, a także szereg dodatkowych funkcjonalności, które są w podróży bardzo przydatne. Nie zawsze jednak udaje się wynająć samochód – mogą wydarzyć się komplikacje spowodowane czynnikami takimi jak choćby nieznajomość zasad wynajmu. W naszej wypożyczalni warunki wynajmu samochodów są jasne, przejrzyste i łatwe do spełnienia. Warto jednak dowiedzieć się kiedy wypożyczalnie samochodowe mogą odmówić wynajmu auta.

Brak wymaganego wieku lub doświadczenia kierowcy

Każda wypożyczalnia samochodów udostępnia swoje samochody kierowcom w określonym wieku, posiadającym konkretne doświadczenia za kierownicą. Nic dziwnego – prowadzenie wynajętego samochodu to duża odpowiedzialność, a firma wynajmująca samochód sporo ryzykuje udostępniając auto obcej osobie. Musi więc zabezpieczyć się na wypadek np. uszkodzenia pojazdu. Wypożyczalnia samochodu może więc odmówić wynajmu auta osobie, która jest zbyt młoda (w stosunku do wymagań wypożyczalni) lub posiada prawo jazdy zbyt krótko, a więc cechuje ją zbyt małe doświadczenie.

samochód z wypożyczalni

Nieważne prawo jazdy

Niezwykle ważne przy wynajmie samochodu jest także posiadanie ważnego prawa jazdy. Wypożyczalnia samochodowa wynajmuje auta kierowcom, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Posiadanie ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do prowadzenia samochodu jest warunkiem obowiązkowym. Zarówno w przypadku wygaśnięcia uprawnień, jak i zawieszenia – np. w wyniku nagminnego łamania kodeksu drogowego – prawo jazdy, nie będzie traktowane jako dokument wiążący. Wypożyczalnia samochodów może więc odmówić wynajmu auta osobom, które posiadają nieważne bądź zawieszone prawo jazdy.

Brak wystarczających środków na koncie

Większość wypożyczalni samochodowych wymaga zapłacenia kaucji, w związku z czym pobiera dane z kardy kredytowej w celu zabezpieczenia środków na koncie. Jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości pieniędzy na swoim rachunku bankowym, zabezpieczenie środków będzie niemożliwe. Wypożyczalnia samochodów może więc odmówić wynajmu auta z uwagi na niewystarczającą ilość środków na koncie. W Comfort Car nie wymagamy kaucji, a więc tego rodzaju powód odmowy wynajmu auta nie dotyczy naszych klientów.

Zła historia kredytowa

Niektóre wypożyczalnie samochodów zwracają także uwagę na historię kredytową swoich klientów. Nie jest to powszechna praktyka, jednak niektóre wypożyczalnie mogą wnikliwiej sprawdzać potencjalnych klientów, w tym także takie informacje jak właśnie historia kredytowa – szczególnie w przypadku samochodów luksusowych, o wyższym standardzie. To dodatkowa forma zabezpieczenia dla wypożyczalni, aby nie wynajmować pojazdów osobom o małej wiarygodności finansowej. Wypożyczalnie samochodowe mogą więc odmówić wynajmu auta osobom, które posiadają negatywną historię kredytową lub nie posiadają karty kredytowej w ogóle.

Nieprawidłowe dokumenty

Zanim wypożyczysz samochód, warto zwrócić uwagę na to czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty, a przede wszystkim – czy są one ważne. Oczywiście najważniejszym dokumentem jest omówione już wcześniej prawo jazdy, jednak wypożyczalnie wymagają także przedłożenia dowodu osobistego, karty debetowej czy paszportu. Warto więc sprawdzić czy ważność któregoś dokumentu nie wygasła. Wypożyczalnia może odmówić wynajmu samochodu z uwagi na nieważny dokument  wymagany do przeprowadzenia procesu wynajmu auta.

Złe oceny bądź naruszenie zasad wypożyczalni

Niektóre wypożyczalnie zwracają także uwagę na Twoje doświadczenia związane z innymi wypożyczalniami samochodów. Jeśli zdarzyło Ci się w przeszłości wynająć samochód i zwrócić go po czasie, w naruszonym stanie bądź pojawiły się inne problemy, następna wypożyczalnia aut może być wobec Ciebie nieufna. Warto więc przestrzegać wszystkich zasad wynajmu aut niezależnie od tego z usług jakiej firmy korzystasz. Liczy się bowiem zarówno to, jak przestrzegałeś reguł wcześniej, jak i w trakcie obowiązywania nowej umowy najmu z nową wypożyczalnią. Wypożyczalnia samochodów może odmówić wynajmu samochodu z uwagi na naruszenie zasad wypożyczalni – zarówno obecnej, jak i tej, z którą współpracowałeś poprzednio.

Co zrobić kiedy wypożyczalnia samochodu odmówi wynajmu auta?

Jeśli wypożyczalnia samochodu odmówi Ci wynajmu auta, należy przede wszystkim ustalić z jakiego powodu nastąpiła taka sytuacja. Jeśli zależy nam na skorzystaniu z usług tej konkretnej firmy, warto spróbować spełnić warunki, które nakłada na Ciebie wypożyczalnia (np. dostarczenie ważnych dokumentów) bądź znaleźć inną wypożyczalnię samochodów, której wymagania względem klientów są łatwiejsze do spełnienia. W Comfort Car ograniczamy listę warunków wynajmu do minimum i maksymalnie ułatwiamy sam proces wypożyczenia samochodu – sprawdź!

Wszystkie artykułyNastępny artykuł