INFOLINIA 24/7

+48 22 379 04 04

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe? Wymiana wycieraczek

To kiedy warto wymienić wycieraczki samochodowe zależy od kilku czynników. Prawidłowa pielęgnacja wycieraczek pozwala maksymalnie przedłużyć ich żywotność – nie musisz więc na gwałt zamawiać nowych wycieraczek. Podpowiadamy jak prawidłowo dbać o wycieraczki i kiedy zdecydować się na ich wymianę.

wymiana wycieraczek

Czy zużyte wycieraczki mogą uszkodzić szybę?

Oczywiście. Zużyte wycieraczki samochodowe mogą potencjalnie uszkodzić szybę. Zużywające się gumowe części wycieraczek, starte bądź popękane, mogą pozostawić ślady, a nawet rysy na powierzchni szyby. Mniej elastyczna guma staje się twarda, co prowadzi do nierównomiernego nacisku miejscowego na szybę i powstawania regularnych zadrapań, a w konsekwencji trwałych uszkodzeń.

Warto dodać, że zużyta wycieraczka samochodowa może również niedostatecznie zbierać wodę i zabrudzenia z powierzchni szyby, co ogranicza widoczność i może doprowadzić do wypadku.

Porysowana przednia szyka samochodu – czas wymienić wycieraczki

Porysowana szyba samochodu to bez wątpienia problem, który często jest konsekwencją źle działających wycieraczek. Mechanizm wycieraczek, który jest zużyty lub uszkodzony, może powodować powstawanie rys na szybie wskutek tarcia lub nacisku podczas pracy. Nawet drobne pęknięcia lub nierówności na gumowych częściach wycieraczek mogą przyczynić się do uszkodzeń na powierzchni szyby.

Konsekwencje porysowanej szyby mogą być naprawdę poważne. Po pierwsze, może to znacząco ograniczyć widoczność kierowcy, zwłaszcza podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, śnieg czy mgła.

Co więcej, porysowana szyba może być bardziej podatna na dalsze uszkodzenia. Rysy mogą się powiększać i rozprzestrzeniać, co prowadzi do konieczności wymiany całej szyby, a to już naprawdę kosztowny i czasochłonny proces. Porysowana szyba może również wpływać na estetykę pojazdu i jego wartość rynkową.

Warto zauważyć, że źle działające wycieraczki mogą także wpływać na ogólną kondycję szyby poprzez gromadzenie się brudu, kurzu i zanieczyszczeń. W konsekwencji, na kolejne zadrapania i uszkodzenia szyby nie trzeba długo czekać. Regularne sprawdzanie stanu wycieraczek i ich skuteczności oraz natychmiastowa reakcja w przypadku jakichkolwiek problemów pomogą Ci uchronić szybę od dalszych, mogących mieć poważne konsekwencje uszkodzeń.

porysowana przednia szyba

Jak często wymieniać wycieraczki w samochodzie?

Średnio wycieraczki zużywają się w okresie od 6 do 12 miesięcy. Są jednak i modele super wytrzymałe, które mogą działać dobrze dłużej – nawet do dwóch lat. To ile powinny wytrzymać wycieraczki zależy jednak przede wszystkim od tego jak często ich używasz, w jakich warunkach atmosferycznych się przemieszczasz oraz samej jakości konkretnych wycieraczek samochodowych.

Regularna kontrola kondycji wycieraczek samochodowych jest bardzo ważna. Jeśli więc zauważysz niepokojące smugi na szybie bądź widoczne ślady zużycia wycieraczek, to sygnał, że najwyższy czas je wymienić. Pamiętaj, że to właśnie kontrola w postaci regularnego sprawdzania stanu wycieraczek pozwoli uchronić szybę samochodową przed uszkodzeniami.

Kiedy wymienić wycieraczki samochodowe?

Wymiana wycieraczek samochodowych zależy od kilku czynników. Aby prawidłowo je rozpoznać i wychwycić idealny moment na wymianę wycieraczek, należy stale je kontrolować i wiedzieć na co zwrócić uwagę. W momencie, gdy zaczną pojawiać się pierwsze oznaki ich zużycia, np. skrzypienie, niedokładne zbieranie wody, zbyt duży docisk, należy je wymienić na nowe.

Przede wszystkim, wycieraczki należy wymienić wówczas, jeśli widzisz ich zmniejszoną skuteczność. Jeśli wycieraczki nie usuwają wody lub zanieczyszczeń z szyby tak skutecznie, jak powinny, widoczne będą smugi lub plamy. Oznacza to, że gumowe części wycieraczek są zużyte i należy je niezwłocznie wymienić.

Regularnie sprawdzaj wycieraczki także pod kątem widocznych oznak zużycia, takich jak pęknięcia, nierówności czy odpryski gumy. Jeśli zauważysz takie ślady, najlepiej wymienić wycieraczki, nawet jeśli nadal działają, ponieważ ich skuteczność może być w dużym stopniu ograniczona.

Kolejnym alarmującym sygnałem może być skrzypienie wycieraczek. Jeśli wydają one nieprzyjemne dźwięki, może to być znak, że ich gumowe części są zużyte lub uszkodzone. W takim przypadku wymiana wycieraczek najprawdopodobniej rozwiąże ten problem.

Nie ulega wątpliwości, że dobra widoczność w trakcie jazdy jest bardzo ważna, przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa. Jeśli wycieraczki nie zapewniają wystarczająco dobrej widoczności podczas deszczu, śniegu lub mgły, należy je jak najszybciej wymienić.

Zużyte wycieraczki mogą również powodować rysy lub pęknięcia na szybie, szczególnie podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli zauważysz tego rodzaju uszkodzenia, sprawdź stan wycieraczek i wymień je jeśli będą zużyte.

Wycieraczki samochodowe należy również wymienić wtedy kiedy ich mechanizm został widocznie uszkodzony.

Wymiana piór wycieraczek – kiedy?

Nie zawsze konieczna jest wymiana całych wycieraczek. Czasem wystarczy wymiana piór wycieraczek, a więc tylko gumowych części akcesorium. Pióra wycieraczek można kupić oddzielnie i zamontować na istniejącym ramieniu wycieraczek.

W przypadkach wymienionych powyżej, zwróć uwagę na mechanizm wycieraczek. Jeśli nie zbierają one dostatecznie wody, niedokładnie czyszczą szybę, skrzypią bądź pozostawiają smugi, a jednocześnie mechanizm wycieraczek działa bez zarzutu, najprawdopodobniej wystarczy wymiana piór wycieraczek. Jest to bez wątpienia tańsza i mniej wymagająca alternatywa dla wymiany całego systemu wycieraczek.

Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Właściwa pielęgnacja wycieraczek samochodowych to przede wszystkim regularna kontrola ich skuteczności oraz czyszczenie wycieraczek. Regularnie czyszczenie wycieraczek jest szczególnie wskazane po podróżach w trudnych warunkach, takich jak deszcz, śnieg czy błoto. Możesz w tym celu użyć mydła i wody lub specjalnych, dedykowanych kosmetyków samochodowych do czyszczenia wycieraczek.

Wymiana wycieraczek samochodowych zależy głównie od ich stanu oraz skuteczności. Jeśli zauważysz którekolwiek z powyższych oznak świadczących o źle działających wycieraczkach, warto szybko je wymienić. Warto dobrze przyjrzeć się pracy wycieraczek, aby móc oszacować czy konieczna jest wymiana całego mechanizmu, czy tylko piór wycieraczek. Pamiętaj – właściwie działające wycieraczki gwarantują dobrą widoczność oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego warto odpowiednio je pielęgnować oraz kontrolować ich skuteczność aby wiedzieć kiedy wymienić wycieraczki.

Wszystkie artykułyNastępny artykuł