Choć ruszanie autem z pozoru nie jest wielką sztuką, to w praktyce wielu kierowców już na tym etapie popełnia błąd. Mowa tu o włączaniu silnika i rozpoczynaniu jazdy dopiero po jakimś czasie. W takiej sytuacji auto pracuje jeszcze zanim rozpoczęła się podróż, w związku z czym zużywa sporo paliwa. Co więcej, włączony silnik na postoju w terenie zabudowanym może zakończyć się mandatem. Dlatego, chcąc zaoszczędzić i uniknąć łamania przepisów ruchu drogowego, ruszaj natychmiast po przekręceniu kluczyka w stacyjce albo wciśnięciu przycisku START.
Pamiętaj! Jeżeli planujesz dłuższe zatrzymanie pojazdu, trwające ponad 30 sekund (np. na światłach), całkowicie wyłącz silnik – pomoże to uniknąć niepotrzebnego spalania paliwa.
Ekonomiczna jazda to jazda płynna, bez nagłego hamowania i przyspieszania. To właśnie takie gwałtowne ruchy powodują spalanie największej ilości paliwa, czego efektem są duże wydatki. Dlatego w ecodrivingu poleca się jazdę ze stałą prędkością i na niskich obrotach.
Aby ułatwić sobie zadanie, zwłaszcza w zakorkowanym mieście, obserwuj to, co dzieje się na drodze. Zwróć uwagę nie tylko na zachowania kierowcy z przodu, ale również kontroluj zmieniające się światła sygnalizacji czy przejścia dla pieszych. Dzięki temu unikniesz „rwanej”, nieekonomicznej jazdy.
Niewłaściwa obsługa skrzyni biegów również przyczynia się do nadmiernego zużywania paliwa. Nie warto przede wszystkim „przeciągać” jazdy na pierwszym biegu – najlepiej wrzucać „dwójkę” jak najszybciej, gdy samochód się toczy. Zmiana na trzeci bieg powinna natomiast mieć miejsce przy prędkości ok. 30-40 km/h. Warto obserwować obrotomierz oraz słuchać silnika, który da Ci znać o konieczności zmiany biegu głośniejszą pracą.
Pamiętaj również, by zwalniając, redukować biegi stopniowo i nigdy nie przeskakiwać, np. z czwórki na dwójkę.
Jest to jedna z najważniejszych zasad ecodrivingu, z której korzysta niewiele osób. Hamowanie silnikiem polega na wytrącaniu prędkości poprzez redukowanie biegów bez wciskania pedału hamulca.
Przydaje się to zwłaszcza podczas zjeżdżania na krętych drogach, nie tylko umożliwiając zmniejszenie spalania, ale również zapobiegając wpadnięciu w poślizg.
Pieczołowite zaplanowanie trasy pomoże Ci znacząco obniżyć zużycie paliwa w samochodzie. Dzięki nawigacji GPS (wystarczy ta darmowa od Google) nie tylko szybciej dojedziesz w miejsce docelowe, ale również ominiesz korki, w których jazda generuje bardzo wysokie spalanie.
Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że ciśnienie w oponach ma duży wpływ na zużycie paliwa. Problemem jest zwłaszcza jego zbyt niski poziom (poniżej 2,1-2,3 bara), który dodatkowo zmniejsza żywotność ogumienia oraz negatywnie wpływa na Twoje bezpieczeństwo, pogarszając przyczepność oraz wydłużając drogę hamowania.
Warto więc minimum raz na 2-3 miesiące sprawdzić ciśnienie w oponach i w razie potrzeby udać się na stację benzynową z kompresorem.
Włączona klimatyzacja w okresie letnim może zwiększać zużycie paliwa nawet o 1,5 litra na 100 km. Dlatego wtedy, gdy na zewnątrz nie jest gorąco, wyłącz ją albo korzystaj tylko z nawiewu.
Co więcej, chcąc odciążyć klimatyzację i sprawić, by nie zużywała ona zbyt dużo paliwa, staraj się parkować swój samochód w cieniu i wietrzyć auto jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Chcesz wiedzieć jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji ?.
Powyższe zasady są kluczowe w kontekście ekonomicznej jazdy oraz mniejszego spalania. Oprócz nich pamiętaj również o tym, by: